2009. szeptember 13., vasárnap

FPS + RTS

Ugyan az a probléma, mint az ERP (Enterprise Resource Planning) és a MES (Manufacturing Execution System) egyesítési kísérlete: nem igazán megy, mert más időbeli és működési környezet. Kiválóan tudnak együtt működni, megfelelő távolságtartás mellett - interfészelés.

Láttunk már RTS-be vegyített FPS elemeket: pl. a legutóbbi Company of Heroes, amiben át lehet váltani közvetlen torony célzás módra. Állítólag borzalmas - ez az egyetlen ok, hogy nem is foglalkoztam vele. Másik hasonló dolog a kedvenc Joint Task Force-ban van, ahol kézi módban lehet irányítani az egységeket előre, hátra. De úgy néz ki, ez ott csak a tragikus útkereső kompenzálására tették bele, hogy milliméter pontosan lehessen pozícionálni.

FPS taktikai elemekkel már volt (GRAW), FPS + RPG is előfordul (Fallout 3). De FPS + RTS - a nagy áttörés? Nem hiszem, sőt, sejtem miért állították le a Field Ops-ot.

Először is ott van a részletesség probléma: FPS-ben több részlet kell, mert a falat bámulva nem akar az ember 100x100-as pixeles textúrákat látni. RTS módban viszont a nagy átlátható tér jelent előnyt. Teljesítményben nagyon durva lenne az FPS mód részletessége.

FPS precizitás problémája: FPS módban leadott célzott lövések pontosabbak, mint az RTS módban leadottak. Ez utóbbiba ugyan vegyül szórás, de annak a mértéke FPS módban gyakorlatilag használhatatlanná rontaná a játékot. Ellentétes irányban pedig 1-shot-1-kill unalmas henteléssé? Kb olyan, mint az egér vs kontroller összecsapás egy sima FPS-ben. Az egérrel nagyon durván lehet alázni az ellent.

Harmadik probléma, a társ AI. Egy FPS-ben elvárja az ember, hogy ne síkhülye társai legyenek, akik belerohannak az ellenséges tűzbe vagy gránátba. RTS módban viszont (főleg ha gyártani lehet utánpótlást) ezt annyira nem vesszük zokon, hiszen az ellenfél is pont annyira unintelligens. FPS módban magunkra gondolunk, és nem akarjuk folyton társainkat pátyolgatni. Ezen felül nem szeretjük, ha elhalásszák előlünk a trófeákat, nem védenek meg hátbatámadtatáskor, stb.

Felmerül a kérdés:

Egyáltalán, mi a célja a két mód házasításának?

A Raven Squad alapján nem lett szinergia, hanem a kettő együtt kevesebb, mint külön-külön. Az FPS a személyes ügyességre, szem-kéz koordinációra épülő játék, míg az RTS pedig a stratégiai-taktikai érzékre és gondolkodásra épülő játék (feltéve, hogy a felület használat nem változtatja eszetlen kattintáshalmazzá - mint a legtöbb, szünet nélküli játékban). Azért jó, ha FPS-ben is stratégiázunk egy kicsit.

Én csak egyetlen FPS+RTS-t tudok elképzelni, ami működhet: főleg RTS, de szükség esetén belebújhatunk a parancsnok bőrébe, és a felszínen oszthatjuk az áldást személyesen. Amolyan egyszemélyes kommandózásként. Hány és hány RTS játékban éreztük úgy (pl. Warcraft 3, JTF, illetve egyéb, ún hőst is tartalmazó küldetésekkel megspékelt) játéknál, hogy de beleugranék, hogy megtanítsam célozni!

Végeredményben igen csak szkeptikus maradok a két dolog egyesítésében. A Raven Squad világelső, de nem sikeres, így kétes, hogy a stílus szárnyra kap-e. Kíváncsi vagyok azért, hogy a Field Ops milyen lehetett, illetve más játékkészítők hogy fogják csinálni.

Raven Squad

Az első FPS+RTS kombináció, ami forgalomba került - mivel a Digital Reality Field Ops-ját elkaszálták. Magyar játék ez a javából.

Sajnos az IGN (2.0) elég csúnyán lepontozta.

A gyakorló pálya benyomása eddig pozitív, csak néhány apróság van. Pl. jobban kizoomolnék néha, esetleg dönteni is lehetne a műhold képet.

A hangokkal nincs sok gond, de nálam elég kevés hangalámondás múlja alul a témát (lásd Imperium Galactica). Akcentusos, akcentusos, de érthető és világos, és nincs agyonjátszva sem. Az amcsiknak biztos jobban feltűnik.

A másik zavaró dolog, hogy duál fejlesztés: PC és konzol, emiatt mindenhol az a vacak konzolos A, B, X, Y stb gombokat rakja ki, és hirtelenjében nem tudom, hogy tényleg azt kell megnyomni, vagy a szokásos ENTER, SPACE stb gombokat.

Ami még feltűnt, hogy FPS módban kicsit lomha, de ez lehet mástól is: pl. a processzorom és a videokártyám teljesítményétől. 2.5 évesek a kicsik, de azért elfutnak rajta a cuccok. Az is lehet, hogy a teljesítmény hullámzást maga a Windows 7 okozza újfajta architektúrájával. De nincs nagy kedvem visszatérni a Windows XP-hez. Reméljük, az októberi debütálás után azért már a játék készítők is figyelnek a 7-re.

Újabb picit zavaró tényező, hogy FPS módban nem lehet teljesen fel/le nézni csak maximum 50°-os szögben.

Viszonylag rövid, könnyű fokozaton 6-8 óra. Nem mondanám, hogy valódi RTS, inkább hasonlít a Ghost Recon Advanced Warfighter-re, vagyis főleg FPS-ben megyünk, az unalmas résznél vagy messzebre menéskor kiváltunk felülnézetes módba. Sajnos nem 100% FPS mód sem, elég lomha. A grafika megfelelő: nem túl részletes és nem túl elnagyolt - a két véglet az FPS és az RTS világokban.

A szori nem egetverő, és az újrajátszani sem nagyon hív.

Viszont a srácok jártak a Digital Reality-nél, legalább a hangokat és a zenét felvenni (Tamás Kleiner :). Gondolom belelestek azért a field ops-ba. Érdekes, hogy a játék 2005-2007 között készült a credits alapján, míg a zenét 2008-ban rakták hozzá. Több mint egy évre rá adták ki?

70% - azaz épp hogy négyes. Vegyétek meg most, ha szeretnétek támogatni a magyar fejlesztőket, amúgy 1000-2000 árkategóriába való sajnos.

Darkest of Days

Érdekes időutazós FPS, fegyver moddal.

Valamiért azonban picit szaggat az elején, a végén meg főleg. Valószínűleg azért, mert rengeteg ember van a képernyőn, és ez elszívja az erejét.

75%

Hát, mind igaz, amit az IGN értékelésében mondanak. Bosszantó az egylövetű használata tömeg ellen, s a szaggatás miatt a végén elég sokszor haltam meg.

2009. szeptember 8., kedd

Fallout 3 Pipboy radio sound issue

Csak hogy emlékezzek, ha gond lenne a Fallout 3 rádióhanggal - netán szaggatna - az alábbi módon kell rendberakni. Tényleg működik.

Re: Fallout 3 Pipboy radio sound issue
For X-Fi users, download Alchemy and add FO3 to it with these settings..

Registry Path:

32Bit: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Bethesda Softworks\Fallout3\Installed Path
64Bit: HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Bethesda Softworks\Fallout3\Installed Path

Buffers: 4
Duration: 10
Maximum Voice Count: 128

Issue should be fixed and you don't need to modify your codecs.

2009. augusztus 28., péntek

Idegenekkel való bánásmód

Már amikor először olvastam a hírt felmerült bennem a kérdés, ami úgy tűnik, másban nem:

http://www.blikk.hu/aktualis/csapdaba-esett-egy-foldonkivuli-160635.html?next=

Miért kellett szerencsétlen lényt megölni, vízbefolytani, 3 órán keresztül?! De ráért a gazda!

Egyébként lehet, hogy csak egy apró termetű csupaszmajom fajta.

2009. augusztus 21., péntek

AnimPlay 0.5

Most, hogy pár Imperium Galactica videót feltettem a Youtube-ra, végre rászántam magam és megcsináltam a lejátszólistát az AnimPlay programomhoz.

Az új funkciók között szerepel a tömeges PNG+WAV konverzió, ami képes kihasználni a többmagos gépeket is. Az így létrehozott fájlokból aztán VirtualDub vagy más szerkesztő segítségével már össze lehet állítani normális videókat.



Sajnos a közvetlen AVI kimenet még nincs implementálva: egyszer nekifogtak nézegetni az AVI formátum leírását, de valahogy elment a kedvem az egésztől - nem a tömörítés miatt. A Java Media Foundation-ben elvileg van lehetőség videó generálására, de nem akartam beépíteni külső könyvtárként. Talán valami példaprogram belinkelésével megoldódik a helyzet.

2009. augusztus 20., csütörtök

Darkside Uderflow HTML 4.01 valid!

Sikeresen regisztráltattam első domainemet:

http://darksideunderflow.com

Vagyis sötétoldalalulcsordulás. Sokmindent terveztem oda, de mivel PHP-val lehet csak programozni, ezért még nem tudom. Az is lehet, hogy az egész oldalt Java Appletként csinálom meg!

Wolfenstein

Vadiúj okkult lövöldözős játék 10k-ért. Talán egy kicsit lehetne olcsóbb ezért a 12 óra játékidőért, de meg kell hagyni, nagyon élveztem. Tényleg nem egy COD (a 2-t már nagyon várom), de a fegyver tuning nagyon jó benne.

A Tech4 motor miatt repesztett nálam, vagy talán a Windows 7 jótékony ráhatásával. Amúgy gond nélkül fut W7 alatt (nem úgy, mint a Fallout 3, amit csak krakkal tudtam működésre bírni - nem találja az eredeti! DVD-t.)

Pozitívum, hogy az első végigjátszás után elérhetővé válik a csalás mód, ahol már az elején minden fegyvert és veil erőt aktiválhatunk, no meg $1000 tőke mindig jól jön a kiegészítők tekintetében - szerintem végigjátszom mégegyszer, csakazért hogy csalhassak!

92%

2009. augusztus 18., kedd

MutyizásDetektor™

Vicces lenne továbbgondolni a LeszavazásDetektor™ programomat, hogy a publikus állami és minisztériumi pénzügyi jelentésekből kiindulva észrevegye hogy hol mutyizzák el az állami vagyont. Kár, hogy nincs elég idő a fejlesztésre.

2009. augusztus 11., kedd

Szuperszelektor

Mi az a Szuperszelektor?

Az a technológia, amivel a felhasználó kívánsága szerint szűrheti az adatokat. Lényegében egy deklarált filter, amit rendszeresen használ az egyén, megkönnyítve a munkáját.

Különbség a többi filter rendszertől, hogy ez a technológia közelíti meg a legjobban a felhasználó/programozó határvonalat: maximalizálja a opciók számát és kombinálhatóságát, miközben egyáltalán nincs szükség SQL vagy XPath szintű lekérdezésnyelv elsajátítására.

Ezt a technológiát is előszeretettel alkalmazom az átláthatóság (transparency) növelése érdekében programjaimban.

SmarterHungary

16-24 éves kor között, gondolom szegény PhD-seket és akadémikusokat ki akarták hagyni.

Egyébként meg Defeat by Irony, nekem is, nekik is.

DarksideUnderflow.com


Közben elindítom a saját community site-omat, az általam úgy utált PHP nyelven írva - sajnos ingyenes Java hosting gyakorlatilag nincs, a Google cuccait meg egyáltalán nem ismerem. Talán beiratkozom TC kúrzusára.

A neve Darkside Underflow -lesz, gyakorlatilag a Stack Overflow ellentéte. Amit ott nem lehet megkérdezni szubjektivitása vagy nem programozással kapcsolatossága miatt, azt itt majd meg lehet. Persze gyűlöletkeltés és rasszizmus ugyanúgy nem megengedett mint bárhol máshol.

De akkor minek? Olvastad Madách Imre: Az ember Tragédiája című drámáját? Szerinted L. gonosz volt vagy jó, hogy megmutatta Ádámnak a jövőt?

2009. augusztus 9., vasárnap

Transparency & Verifiability

Átláthatóság és ellenőrizhetőség - a PhD-m központi koncepciója.

Csupán összegyűjtöttem ide néhány Defeat by X™ mondásomat, némi magyarázattal

Defeat by Transparency

Legyőzetés átláthatóság miatt. Lényegében arról van szó, hogy a turpisság egyből kiderül, mert a rendszer átlátható. Példa erre a saját LeszavazásDetektorTM programom.

Defeat by Design

Legyőzetés a tervezésből fakadóan. Amikor a rendszer szándékosan úgy van megtervezve, hogy ne lehessen valamit megtenni, és ezzel pont maga a készítője szembesül, amikor mégiscsak megpróbálja megtenni.

Defeat by Double Standards

Legyőzetés kettős mérce alkalmazása miatt. Önmagáért beszél.

Defeat by Irony

Legyőzetés iróniával. Olyankor fordul elő, amikor a rendszer egyik hiányosságát felhasználva, ironikusan hívja fel az ember a figyelmet a hiányosságra. Példa erre a Stack Overflow kitüntetés rendszere, ahol is néhány jól irányzott felszavazással nemcsak +10 pontokat adunk, hanem egy Nice Question/Answer kitüntetést is a 9->10 átlépések miatt. Vagy ártatlanul beposztoljuk a LeszavazásDetektorTM működési elvét - bizonyítékokkal.

Defeat by Verifiability

Legyőzetés az ellenőrizhetőség miatt. Amikor nyilvánvaló, hogy a program hazudik nekünk, mert a részek összege nem adja ki az egészet - és persze semmiféle szinergia nem játszik közre.

It was a "transparent" pixel!

2009. augusztus 6., csütörtök

Mégtöbb király sci-fi beszólás

A mútkor már írtam, de most összeállítok egy kis toplistát a legjobb sci-fis szavakból, mondásokból:

1.) Computer, deploy armor! (ST.Voy.7.25 | 1)
2.) Számítógép! Páncélborítást! (ST.Voy.7.25 magyarul is királyul hangzik)
3.) Maximum Armor. (Crysis)
4.) Quantum Slipstream Drive (ST.Voy.4.26.)
5.) Egy Borg úgy átmenne ezen az erőtéren, mint a sicc! (ST.Voy.4.26)
6.) Átlátszó alumínium?! (ST IV.)
7.) Szinte minden a Transformers 2-ben
8.) Málc! Csóóó-ri-csu! (ST III)
9.) Nem ezek azok a droidok, amiket keresnek (SW IV)
10) Multivektor támadási mód (ST.Voy.4.14)
11) Stealth Drive (ST.Voy.7.25)
12) Transphasic Torpedos (ST.Voy.7.25)

Most nem jut több az eszembe.

2009. július 17., péntek

A sci-fi történelem legjobb mondata

"Computer, deploy armor!"

-Star Trek: Voyager, Season 7, episode 25.

2009. július 6., hétfő

A gömb térfogata

Újranéztem a Star Trek legutóbbi mozifilmjét és ott tanultam meg a vulkániaktól, a gömb térfogata (0:13:29)

4/3*pi*r^2

Na ja. Elvégre logikus, tudós népség.

2009. július 4., szombat

Hungarian Notation

Épp olvasgattam az ide vonatkozó cikket a Wikipedián és megláttam a fontos vélemények szekcióban Linus Torwalds ellenvetését:

`Linus Torvalds: (against systems Hungarian): "Encoding the type of a function into the name (so-called Hungarian notation) is brain damaged—the compiler knows the types anyway and can check those, and it only confuses the programmer."`

Emiatt olyan sikertelen még minding a Linux a desktop környezetben. Nem akarják észrevenni a felhasználók ígényeit.

Ja, és Karcsi előbb jutott fel az űrbe, mint a pingvines fiú.

2009. július 2., csütörtök

Vajon ember vagyok?

Egy oldalra való regisztráláskor végén rákérdeznek, hogy ember vagyok-e a következő kérdésekkel:

Enter the first letters of the alphabet?

which alphabet?

whose alphabet?

you mean the english alphabet?

again?

in which order?

edcba

a b c d e!

42! That should usually work.

You are such a droid. Hey Stormtroopers! These are the droids you are looking for!

What is the opposite of hot?

not hot

tasteless

boring

42

fail

epic fail

Enter the phrase "I am human"?

That wouldn't be completely true.

You are not human

Human I am

I won't! I'm no robot to be commanded!

42

I am Human!

You did not say the magic word.

What color is a clear afternoon sky?

It depends on the local time of 'afternoon'.

I'm not gonna tell you.

Pink!

42

purple

What is the sum of 2 + 2 = ?

I knew this from a film: 5!

I'm getting angry!

42

3.999999999999999999999999999



A 3.999999999999999999999999999 átengedett. De ezt csak egy robot válaszolná. EPIC FAIL.

Szerintetek?

2009. június 29., hétfő

Open-IG, miegymás

Egy ideje nem fejlesztettem az Open-IG-t, mert más dolgom volt és most szabadságra is megyek egy pár napra. Nomeg a szélsőséges időjárás változás miatt alig aludtam, és még a fejem is megfájdult. De egy kicsit most semmi számítógép, csak egy kis olvasás, tévézés és kutyázás.

2009. május 14., csütörtök

Meló

Sajnos nincs sok időm és kedvem játszogatni, vagy Open-IG-t fejleszteni. De azért magam mögött tudom a Codename Panzers: Cold War, Fallout 3: The Pitt és Fallout 3: Broken Steel játékokat. Majd egyszer csak írok elemzést róluk.

2009. március 27., péntek

Kalandozás

Kis változatosságként két kalandjátékot vettem elő. Runaway: Road Adventure (IGN: 6.8, PCDome: 8.0, Végigjátszás) illetve Secret Files 2: Puritas Cordis(IGN: ?, PCDome: 9.0, Végigjátszás). Mindkettő stabil és ALT+TAB bíró.

A Secret Files 2 magyar változatával kezdtem. Kb a feléig egész jól boldogultam végigjátszás nélkül, de ekkor jött az ominózus hajós rész, ahol előjött a jól ismert levélátadó bug. Kénytelen voltam mentéssel kihagyni egy kb fél órás részt. A vége felé pedig kicsit lusta voltam gondolkodni, úgyhogy elővettem a német végigjátszást (az angol verzió pont ma jelenik meg). Kellemes időtöltés, szép grafika, nincs pixelvadászat. Én 85% adok rá.

Utána végre elővettem a Runaway első verzióját. Sajnos látszik rajta a 2002-es gondolkodás mód. Itt szó szerint, ahogy az ismertetők is megírták, pixelvadászat van, tetőzve azzal, hogy az érdekes helyeken a kurzor csak néhány tized másodperc után vált, nehezítve a keresést. Ettől függetlenül nem volt rossz, de a leírásokban olvasott egyes logikátlan helyek miatt inkább a végigjátszással csináltam meg. Viszont a második részhez képest itt kb 2x annyit látjuk Ginát. Én 80% adok rá. Remélem hamarosan jön a harmadik rész.

2009. március 16., hétfő

Autót lopni bűn

Újabb játékon vagyok túl. A GTA 4 a tavalyi év egyik kiválónak mondott, sandbox típusú FPS/akció játék. IGN 9.2-re, a PCDome 9.0-ra értékeli. Ez egy olyan típusú játék, amit egyszerre imádok és gyűlölök. Imádom a nagy teret, a változatos küldetéseket, a lövöldözést, kocsikázást. Amit viszont sikítva utálok, az a mentési rendszer, az autó fizika és a helikopter vezetés.

Az automatikus mentés végül is jól végzi a dolgát. A problémám sokszor abból adódott, hogy elszúrtam a küldetést, és az újrakezdéskor persze az eredeti kiinduló helyre rakott vissza, ahonnan újra és újra át kell vezetnem a fél városon. Egy hosszabb küldetés és a többi hiányosság mellett ez nagyon zavaró. Emiatt kényszerültem trainer használatára, nehogy az elhalálozásom miatt kezdhessem újra.

Másik probléma a kocsik dinamikája. Elég könnyen kifarolnak, mindha mind hátsókerék hajtású lenne. Az AI kocsijai is elég érdekesen vezetnek, főleg a hídakon tapasztaltam, hogy egyszer csak keresztbe sávot váltanak, ami miatt jó párszor kizuhantam a kocsiból.

A harmadik kín pedig a helikopter. Elég nehéz irányítani, de végül is kétkézzel a billentyűzeten sikerült. Látszik, hogy gyenge pont lehetett, mert az épületekkel való ütközést relatíve jól bírja. Viszont a csúcs az utolsó küldetés helikopteres üldözése volt, amit 6-szor kellett újrakezdenem. Valamiért itt a kamera nem váltott át a szokásos hátsó nézetbe, mint korábban, így sikerült párszor lemaradnom az üldözött helikopter mögött. Végül a belső nézetbe váltás segítségével úgy ahogy sikerült.

Kicsi bosszúságot jelentett még a barátok folytonos nyaggatása, főleg küldetésre menet, illetve amikor egyszerre hívtak. Sajnos 1 óra nem elég a térkép másik végéből való átéréshez kocsival.

Összességében 50 órányi szórakozás. Szerintem 90%.
Állítólag az elődök, a Vice City és a San Andreas szintén hasonló élvezetet nyújtanak. Előbb utóbb azt is ki fogom próbálni.

Viszont most erőt kéne vennem magamon, és a Splinter Cellt végigvinnem, mivel már ezzel nyaggatnak egy ideje.

2009. március 4., szerda

Lassan haladunk

Fejlődik azért az Open-IG, de sajnos rengeteg inkonzisztencia és logikátlanság van az erőforrás fájlokban, ráadásul a játék modelljét még el sem kezdem igazán, addig meg a legtöbb képernyő teljesen használhatatlan. Sebaj, előbb utóbb csak meg lesz.

De addig is lássunk két játékot, amit az elmúlt héten vittem végig.

Cryostasis (IGN: 6; Eurogamer 6)
Érdekes FPS/időutazós játék, ami a messzi északon egy jégtörő fagyos világában játszódik. Nem olyan időutazós, mint a Timeshift, egy kicsit talán jobb. Vissza kell menni a múltba, hogy valamit elvégezve a jelenben elháruljon egy akadály. Nem rossz, de néha 20x is neki kellett futnom egy ilyen időutazásnak, mire rájöttem mit is kell csinálni. Kellően hosszú a maga 14 órájával, és nem unalmas. Fura volt hogy eléggé lomhán mozgott, illetve az életerőt a megmelegedés feltöltése jelentette.Pontszám: 75%

Warhammer 40000: Dawn of War 2 (IGN: 90%)
Kellemes RTS játék, bázisépítés nélkül. Szerencsére a kommandózás viszonylag könnyű, a csapatból ugyan halnak meg egységek, de legfejlebb csak eszméletlenné válnak a csapatvezetők. Őket egy másik csapattal újra lehet éleszteni. A 4 fős vegyes társaság is jól működik együtt. Az XP gyűjtés és felszerelés menedzsment is OK. A kampány 16 óra, de sajnos a mellékküldetéseket utána már nem lehet befejezni. Úgy vettem észre, azért a játék menti az utolsó pálya előtti állást, így bármikor visszatérhetünk és lezárhatjuk az amúgy egy kaptafára működő mellékküldetéseket (foglald el, védd meg, pusztítsd el, stb.) Az egységek 20-as szintig mennek, és a skill pontokkal sem lehet mindent maxra húzni. Nekem azért sikerült a kettő-kettőt teljesen kimaxolni. Misszió közben nem lehet menteni, amitől egy kicsit féltem, de úgy tűnik azért van így, mert a küldetés teljesítésével extra XP-t kapunk a megölt ellenségek, eszméletvesztést nélküli egységek és a végrehajtási sebességért. Érdekes módon maga a játék egyáltalán nem hasonlít arra az előzetesre, amiben még repülő egységeket mutogattak (vagy az talán egy másik játék volt?). Pontszám: 90%

2009. február 20., péntek

F.É.L.J. 2

Fejlesztés helyett már megint játszottam.

Ezúttal a F.E.A.R. 2-vel. (IGN: 8.3, Gamekapocs: 7.5). Nagyságrendekkel szebb volt, mint a korábbi változatai. Végre nemcsak üres folyosók és termek vannak mindenütt. A szori jó, kellően ilyesztő is, bár a meztelenséget túlzásba vitték azt hiszem. A játék stabil, lineáris, gyors. Könnyű fokozaton egyáltalán nem kell csalni, az AI kellemes. A befejezésből látszik, hogy tervezik a DLC-ket is. Ami hiányzott, hogy míg az ellenfelek ki tudtak hajolni a fedezékből, addig valahogy nekem nem ment. Az is furcsa volt, hogy az célzás alapból a shift, míg a kézzel ütés a jobb egérgombra van téve - gyorsan megfordítottam. A játék 10 óra alatt végigvihető.

90%-ot érdemel nálam.

Amint befejeződik a nagy feljesztés a munkahelyemen, rögtön tudok foglalkozni az Open-IG-vel is.

2009. február 7., szombat

Két rövid játék

Egy picit félretettem az Open-IG fejlesztést, hogy kipróbálhassam a Mirror's Edge és Fallout 3: Operation Anchorage játékokat.

Mirror's Edge (IGN: 85%, SG: 90%)

Hát úgy néz ki, EA-ék is csináltak egy ugri-bugri játékot. Egész közel jutottak a Prince of Persia és az Assassin's Creed szintjéhez. Szokatlan volt ezen játékok után a ME. A pirosra szineződő tárgyak útvonaljelzése kellemes, de attól még elég sokszor haláloztam el elméretezett ugrás miatt. A mentési pont rendszer viszonylag jó, csak a Shard épület külső részénél szentségeltem, mert az utolsó ugrást elrontva kezdhettem elölről elintézni a mesterlövészeket. A hang kellemes, a pályák jók, bár eléggé limitált, hogy mire hajlandó felkapaszkodni. Párszor elakadtam, ilyenkor a konzolos walkthrough-ot néztem meg. Az időfutamokat nem próbáltam ki, de azért kíváncsi vagyok, milyen lesz a letölthető tartalom. Ami kicsit furcsa volt, hogy az átvezető animációk karakterkinézete eltérő a poszterekhez képest: Faith egyáltalán nem hat ázsiainak az átvezetőkben. Én 82%-ot adok rá.

Fallout 3: Operation Anchorage (IGN: 78%)

Az alapjáték első kiegészítése 2-3 órányi játékidővel szolgál, melynek végén megszerezhetjük a kedvelt Gauss Gun-t. Érdekes, hogy a Vault 101 elhagyását követően is végigvihetjük a küldetést, ezzel hozzájutva a Power Armor perk-hez és jó pár komoly fegyverhez. Maga a kiegészítő főleg lövöldözésből áll, némi összegyűjthető táskákkal, amikért Covert Ops perk lesz a jutalmunk. Legalább a G.E.C.K. szerkesztőben fel lehet használni az új cuccokat. A végigjátszásban most is nagy segítségemre volt a Fallout Wikia. A leírásokat elolvasva azért érdekes, hogy kis kiegészítő lévén mennyi bug van benne. Szerencsére én nem futottam bele egyikbe sem. 80%.

2009. január 11., vasárnap

Open-IG

Örömmel jelenthetem, hogy elszántam magam az Imperium Galactica játékának Java-ra történő portolására. A projektet a Google Code-nál hostoltatom és a http://code.google.com/p/open-ig/ címen érhető el. Jelenleg még nem tartalmaz túl sok mindent, csak egy lejátszót, amivel meg lehet tekinteni az IG ANI fájljait (mellékesen megjegyzem, hogy 1 hétig csak azon agyaltunk TCH kollégával, hogy megfejtsük a koránt sem egyszerű tömörítését).

2009. január 5., hétfő

Zene Java-ban

Bár triviálisnak tűnhet, mégsem olyan könnyű kideríteni a neten található anyagokból, hogyan is kell saját készítésű hangot, teszem azt a 440Hz-es A hangot. A javax.sound API leírása nem rossz, de pont a lényegből nem mutat példát. Hát lássuk, mégis hogy kell:
// szükséges importok
import javax.sound.sampled.AudioFormat;
import javax.sound.sampled.AudioSystem;
import javax.sound.sampled.DataLine;
import javax.sound.sampled.SourceDataLine;

// a hang frekvenciája
float freq = 440;
// a mintavételi frekvencia, vagyis 1 másodpercnyi
// hanganyaghoz szükséges hangminták száma
int samplerate = 22050;
// a hang erőssége
int amp = 64;
// 1 másodpercnyi puffer
byte[] buffer = new byte[samplerate];
// a szinuszfüggvény kvantálása
for (int i = 0; i < buffer.length; i++) {
buffer[i] = (byte)(amp * Math.sin(2 * Math.PI * freq / buffer.length * i));
}
// a lejátszási audió formátum: 22050 Hz, 8 bites, mono (előjeles, little-endian)
AudioFormat af = new AudioFormat(samplerate, 8, 1, true, false);
// adatvonal leírása
DataLine.Info dli = new DataLine.Info(SourceDataLine.class, af);
// van-e ilyen kimenő adatvonalunk
if (!AudioSystem.isLineSupported(dli)) {
// nincs
throw new Exception("Line not supported");
}
// adatvonal lekérdezése
SourceDataLine sdl = (SourceDataLine)AudioSystem.getLine(dli);
// kimenő adatvonal megnyitása az előbbi formátummal
sdl.open(af);
// lejátszás megkezdése
sdl.start();
// a hangadatok kiírása, blokkolódik, amíg a a lejátszás
// meg nem történt
sdl.write(buffer);
// lejátszás megállítása
sdl.stop();
// a hangpufferben hátramaradt adatok eltávolítása
sdl.drain();
// a kimenő vonal végleges bezárása
sdl.close();

Ilyen egyszerű, mintha fájlba írnánk.